SWOT Analizi

Swot analizi, işletmenin üstün ve zayıf yönlerinin tanımlanması ve bunların çevre şartlarıyla uyumlu hale getirilmesi çalışmalarına verilen addır.

S: Strengths (Güçlü Yönler)

W:Weaknesses (Zayıf Yönler)

O:Opportunities (Fırsatlar)

T:Threats (Tehditler)

Güçlü yanlar, kuruluşun rekabette avantajlı olduğu tarafları ve itibarının ne üzerine kurulduğu ile ilgilidir. Örneğin çalışan sayısı, büyüklüğü, ülke ekonomisine yaptığı katkı, tedarikçileriyle sağlıklı ilişkileri ve sosyal sorumluluk yaklaşımı, bir kuruluşun güçlü yönlerinden sayılabilir.

Zayıf yönler, kurumun eksik kaldığı yönler ve “incitilebilir” taraflarıdır. Derste verdiğimiz örneklerden Nike firmasının uzak doğudaki üretim tesislerinde çocuk işçiler çalıştırması bu firmanın incitilebilir tarafı olarak görülebilir.

Zayıf yönler rakiplerce yaratılabilir. Söylentiler sonucunda savunmasız hale gelen firmanın müşterilerinin rakip firmalarca etkilenmeye çalışılması iş dünyasında tanık olunan girişimlerdir.

Bazı durumlarda firmanın zayıf tarafları, güçlü taraflarıyla ilgili olabilir. Örneğin yüksek üretim kapasitesi güçlü taraf olarak görülmekle birlikteböyle bir yapı sektördeki hızlı değişimlere cevap veremeyip kendini gerektiği gibi yenileyemeyebilir.

İletişim açısından sosyal sorumlulukkampanyaları ile ilgili sorunlar ciddi krizlere yol açabilir. Örneğin bir çocuk yurdunda taciz olayının yaşanması yurda adını veren kurum için çok büyük bir krizdir. “Deniz Feneri” isimli kurumun örneğide bu bahsedilenlere uygun bir örnektir.

Fırsatlar, çevre ve hedef kitle üzerine yapılan araştırmalarla sağlanabilir. rakiplerin zayıflıkları da fırsat yaratan durumlardır.

Tehditler, şirketlerin planlarının önüne çıkabilecek engellerdir. Aşağıdaki başlıklar bir şirketin karşısına çıkacak tehditlerin kaynakları olarak görülebilir:

  • Rakiplerin etkinlikleri
  • yasal düzenlemeler
  • şirket içi tehditler
  • sivil toplum örgütleri
  • sosyal ve ekonomik değişimler
  • teknolojik değişimler
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s